Zmiany w edukacji mniejszości narodowych i etnicznych
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej regulującego kwestie związane z pootrzymywaniem tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości była jednym z ważniejszych punktów LI posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, które odbyło się w dniu 15 września 2015 r.
Najważniejsze zmiany w rozporządzeniu mają dotyczyć:
-
zasad składania przez rodziców wniosków dotyczących zorganizowania zajęć służących podtrzymywaniu tożsamości narodowej, etnicznej i językowej ich dzieci;
-
rozszerzenia nauczania języków mniejszościowych i języka regionalnego w nauczaniu przedszkolnym;
-
obniżenia do 7 minimalnej liczby uczniów dla których należy zorganizować nauczanie języka mniejszościowego lub regionalnego w szkole ponadgimnazjalnej;
-
organizowania zespołów międzyszkolnych;
-
poszerzenia zakresu współdziałania organów prowadzących oraz szkół i przedszkoli z organizacjami mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności kaszubskiej.
Zmiany te były w większości postulowane od lat przez przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.
W trakcie posiedzenia przedstawiono także informacje na temat kampanii promującej używanie języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, przeprowadzonej na przełomie 2014 i 2015 r. przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Materiały przygotowane w ramach kampanii przekazane zostały do 4 226 podmiotów, w tym: 244 gmin, 41 powiatów, 2 312 liceów ogólnokształcących, 1 311 placówek, w których nauczane są języki mniejszości narodowych i etnicznych oraz język regionalny (w tym 259 przedszkoli), 16 kuratoriów, 43 placówek doskonalenia nauczycieli, 239 organizacji mniejszości narodowych i etnicznych, 4 organizacji pracodawców oraz 16 pełnomocników wojewodów do spraw mniejszości narodowych i etnicznych.
Komisja Wspólna przyjęła także do wiadomości V Raport dotyczący sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Na posiedzeniu odbyły się także dyskusje na temat:
-
udziału mniejszości narodowych i etnicznych w organach przedstawicielskich;
-
aktualnego stan postępowań prowadzonych w sprawach dotyczących przestępstw popełnionych na tle narodowościowym, skierowanych przeciwko mniejszościom narodowym i etnicznym;
-
kryteriów oceny wniosków o udzielenie dotacji służących ochronie, zachowaniu i rozwojowi tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowaniu i rozwojowi języka regionalnego.
Posiedzenie prowadzili współprzewodniczący: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Pan Stanisław Huskowski i reprezentujący stronę mniejszościową Pan Rafał Bartek.